Przyjazne obowiązki - jak i dlaczego rozwijać samodzielność dziecka?

Przyjazne obowiązki - jak i dlaczego rozwijać samodzielność dziecka?

Dlaczego warto rozwijać samodzielność i angażować dzieci w drobne zadania i obowiązki domowe? Oto kilka powodów:

• poczucie własnej kompetencji pomaga dziecku w poznawaniu  i eksplorowaniu otaczającej rzeczywistości, co wpływa pozytywnie na rozwój poznawczy,
  • dziecko, które nabrało zaufania do własnych sił, chętniej i z większą łatwością angażuje się w nowe aktywności i wyzwania, np. pójście do przedszkola, zabawy z innymi dziećmi,
  • poczucie kompetencji i pewności siebie jest bardzo pomocne w redukcji dziecięcych lęków.

Pamiętaj, pochwal dziecko nie tylko za efekt, ale również inicjatywę i wysiłek włożony w aktywność!

Poniżej udostępniam link, w którym można znaleźć listę obowiązków przyjaznych dzieciom (propozycje dostosowane do wieku dziecka) oraz wskazówki, jak zorganizować domowe obowiązki.

Źródło: www.blizejterapii.blogspot.com

Zachęcam do lektury