NIECHCIANE NAWYKI U DZIECKA – JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ?
 

Witryna Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

NIECHCIANE NAWYKI U DZIECKA – JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ?

Email Drukuj PDF

NIECHCIANE  NAWYKI  U DZIECKA – JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ?

Nawyk to każde działanie, które powtarzamy tak często, że staje się niemal naszą bezwolną odpowiedzią, reakcją na wywołujący je bodziec. Kiedy jest to ten rodzaj zachowania, którego nie chcemy, nie lubimy w sobie, nazywamy go złym nawykiem. Już samą nazwą może powodować obniżenie poczucia własnej – lub czyjejś – wartości. Można go nazwać niechcianym nawykiem.

Wychowywanie dziecka może być serią uczenia go takich niechcianych  nawyków. Czasami robimy to nieświadomie, często rezygnujemy z pewnych działań dla „świętego spokoju”. Tymczasem im dziecko starsze, tym bardziej zwiększają się możliwości w zakresie „programowania” dzieci na małe „potworki”

Skąd one się biorą niechciane nawyki?
Zanim zaczniemy podejmować usilne próby oduczenia dziecka jakichś zachowań musimy zrozumieć skąd one się biorą. Dłubanie w nosie czy obgryzanie paznokci nie jest bowiem aktem dziecięcej złośliwości. Najczęściej jest to efekt stresu, zmęczenia lub nudy. Zdarza się też, że wspomniane nawyki są dla dziecka źródłem przyjemności. Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie znają jeszcze zbyt wielu sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, dlatego poszukują ich na własną rękę.

Publiczne ośmieszanie dzieci jest więc dla nich źródłem dodatkowego stresu, który może jedynie spotęgować niepożądany nawyk. Czy w takim razie warto z nimi walczyć? Nie za wszelką cenę. Większość dzieci po prostu wyrasta z tego typu zachowań, jeśli jednak są one wyjątkowo uciążliwe i częste, możemy podjąć kroki, żeby je ograniczyć.

Jak to zrobić?

Poniżej artykuł, w którym opisane są metody wyplenienia np. nawyku ssania kciuka, czy obgryzania paznokci:

https://mamadu.pl/127389,ssanie-kciuka-obryzganie-paznokci-dlubanie-w-nosie-jak-oduczyc-dziecko-zlych-nawykow

Jak można zauważyć zasada jest dla wszystkich taka sama. Wystarczy tylko umieć zainteresować dziecko czymś innym tak, aby nie myślało już o poprzednich, niezdrowych nawykach. Maluchy są ogromnie ciekawe świata i nie znoszą nudy, dlatego jest to angażujący, ale skuteczny sposób. Wypróbuj tę prostą metodę na swoim dziecku, a zobaczysz jak dużo korzyści przyniesie ona nie tylko dla niego, ale również dla całej Twojej rodziny.

Czytaj więcej:

https://www.sosrodzice.pl/zle-nawyki-u-dziecka/

O niechcianych nawykach u osób dorosłych i sposobach pozbycia się ich można przeczytać w poniższym artykule:

https://www.majewska-opielka.pl/jak-pozbyc-sie-niechcianych-nawykow/

 

Pozdrawiam – Krystyna Dura

You are here