Dlaczego dzieci najlepiej uczą się na wakacjach?

Dlaczego dzieci najlepiej uczą się na wakacjach?

Wakacje są czasem wolnym od szkoły, ale czy również od nauki?

Poniżej przedstawiam kilka dowodów na to, że czas wakacji sprzyja nauce.

• Wolność i swoboda

Kiedy nie mamy nad sobą żadnej presji, to uczymy się najwięcej – często bez nadzoru rodziców.

· Czego nie ma w zmysłach, nie ma też w umyśle

Im więcej zmysłów jest zaangażowanych, tym szybciej uczymy się, dlatego wakacje sprzyjają nowym umiejętnościom i nauka w tym czasie jest zazwyczaj zdecydowanie szybsza. Dzieci korzystają w tym czasie z dwóch systemów w mózgu odpowiedzialnych za zabawę i poszukiwanie bodźców.

· Słońce i piękna pogoda nastraja nas bardzo pozytywnie

W wakacje często dajemy się dzieciom w końcu wyspać, bo nie muszą wstawać na konkretną godzinę i dzięki temu pozwalamy im na regenerację. Piękna pogoda za oknem motywuje do aktywności.

· Duża motoryka rozwija się najlepiej, kiedy jest ciepło

Wakacje to czas, kiedy mamy okazję nauczyć dzieci jeździć na rowerze, rolkach, nauczyć je pływać. Dzieci mają okazję spędzać aktywnie czas na dworze.

· Chłonny umysł z rana

Gdy wstajemy rano to nasz wypoczęty umysł zupełnie inaczej przyswaja informacje. Na wakacjach możemy już od rana robić to, co nas pasjonuje i dlatego uczymy się najszybciej.

· Natura wpływa pozytywnie na mózg

Warto zabierać dzieci na dwór, żeby w otoczeniu przyrody mogły się pozytywnie naładować. Woda, świeże powietrze, zieleń drzew działa na nas uspokajająco.

· Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę przynosi najwięcej korzyści, dlatego, że dzieci nie czują, że się uczą.

· Najwięcej uczymy się od osób, które lubimy

Mózg zapamiętuje o wiele więcej, gdy dana informacja aktywuje pozytywne emocje, dlatego tak dużo uczymy się od bliskich osób. W wakacje dzieci mają możliwość przebywania z rodzicami, rodzeństwem i z dalszą rodziną. Jest to świetna okazja żeby nauczyć się nowych rzeczy.

· Nauka na błędach – najskuteczniejsza nauka

W wakacje dzieci mają więcej swobody, dlatego łatwej uczyć im się na w podstawie własnych doświadczeń.

Źródło: www.nebule.pl

D. Bazydło