11 POMYSŁÓW, CO ROBIĆ Z DZIEĆMI W CZASIE ŚWIĄT
 

Witryna Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

11 POMYSŁÓW, CO ROBIĆ Z DZIEĆMI W CZASIE ŚWIĄT

Email Drukuj PDF

11 POMYSŁÓW, CO ROBIĆ Z DZIEĆMI W CZASIE ŚWIĄT

Wiem, że święta są po to aby, świętować… ale dzieci nie zawsze rozumieją, że świętowanie to zaległa lektura i siedzenie przy stole, długie rozmowy o sprawach ważnych i błoga cisza… Dzieci lubią akcję ;-). Dlatego przedstawiam Wam niepełną listę rzeczy, które można robić w święta. Na pewno wiele z tego to nic nowego, ale czasem dobrze sobie o nich przypomnieć, zanim dzieci zadadzą sakramentalne pytanie: „A co  dzisiaj robimy?”

1. Wspólne czytanie

Każdy ma swoje ulubione książki z dzieciństwa. Święta to idealny czas na to, aby je wyciągnąć i czytać na głos całej rodzinie. Dzieci to uwielbiają. Myślę, że pod hasłem czytanie, kryje się także wspólne oglądanie pięknych albumów o zwierzętach czy… samochodach. Ważne, aby znaleźć taką książkę, której czytanie sprawi i nam przyjemność…

2. Granie w gry

Wyciągnijcie wszystkie gry jakie macie w domu i ustalcie, od której zaczniecie. Granie w gry jest genialną zabawą dla dużych i małych. Pewnie każdy z Was ma swoje ukochane gry.

3. Wymyślcie swoją własną grę lub…

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować dzieciom grę-zabawę wymyśloną na szybko, albo coś z repertuaru gier naszych babć i dziadków, albo naszej młodości ;-) Pamiętacie?

  • Kółko i krzyżyk, dość oczywiste ale nie wszystkie dzieci znają
  • Państwa, miasta – dla starszaków, ale zawsze można grać w drużynach z prostymi kategoriami: ptaki, ssaki, rzeczy, napoje, kolory etc.
  • Dziwne stwory, czyli zabawa z zaginaniem kartek: zaczynasz rysować głowę czegoś/kogoś, i zaginasz kartkę, tak aby nie było widać co to jest, potem kolejny gracz dorysowuje brzuch, i znów zagina, kolejny nogi, buty etc. A potem można powtarzać. Na koniec, po rozwinięciu kartki okazuje się, że to genialne stwory-potwory i wszyscy mają z tego świetną zabawę.
  • Okręty – opowiadać chyba nie trzeba.
  • Wzory – dużą kartkę dzielisz na 8 okienek, w każdym oknie rysujecie fragment czegoś np. kropkę, kreskę, szlaczek, cokolwiek, byle mniej więcej każdy miał to samo. Potem zasłaniacie swoje kartki i każdy na bazie tego fragmentu tworzy kolejny, teraz już swój indywidualny rysunek. Niby nic wielkiego, a zdziwienie jak działa wyobraźnia każdego z nas, niesamowite.
  • Zagadki – to niewyczerpane źródło radości, oczywiście musi być dopasowane do wieku. W sieci można znaleźć sporo podpowiedzi, ale sprawdzają się także zagadki bardzo rodzinne; np. pytanie o postaci z ulubionych książek dzieci, albo odnośnie rodzinnych wydarzeń. Dzieci uwielbiają zgadywać.

4. Obejrzyjcie wspólnie film

Jakiś familijny, albo sympatyczną bajkę. Oczywiście dostosowany do wieku (uśrednionego) dzieci. Ale coś wybrać się da. „Kraina lodu”? A może coś z klasyków Disneya? Albo naszego dzieciństwa? Ważne, aby razem.

Te filmy warto obejrzeć z całą rodziną:

„W głowie się nie mieści”

Piękna i barwna animacja Walta Disney’a. Opowiada o emocjach, jakie kierują ludźmi oraz o dojrzewaniu i odbieraniu świata przez rosnące dziecko. To film, który „rośnie z dzieckiem” – z każdym kolejnym etapem wiekowym będzie nabierał dla pociechy nowego znaczenia Przed seansem przygotujcie zapas chusteczek.

„Dzieciak rządzi”

Pełna humoru i zabawnych dialogów animacja idealna dla małych i dużych, która opowiada o tym jak trudno dziecku poradzić sobie z pojawieniem się rodzeństwa, a jednocześnie jak szybko się przywiązuje i potrafi je pokochać.

„Król lew”

Klasyka kina animowanego. Piękne obrazy, piękna muzyka i chwytająca za serię historia lwa Simby. „Król lew” to najczęściej pierwsza lekcja przyrody dla dzieci.

„Opowieści z Narnii”

Kto z nas nie fascynował się za młodu tym, co się kryje w starej szafie? C.S. Lewis stworzył serię książek, w których opowiada o niezwykłych i magicznych przygodach rodzeństwa, które odkryło inny świat po drugiej stronie szafy. Nie mogło być inaczej – seria filmów musiała zostać zrealizowana.

„Mikołajek”

Zabawne, specyficznie ilustrowane opowieści o małym, psotnym chłopcu są literackim hitem, dzięki czemu musiały zostać przeniesione na ekrany kin. Film zachwyci fanów Mikołajka, a tych, którzy jeszcze nie czytali na pewno przekona do sięgnięcia po książkę.

„W pustyni i w puszczy”

Niezwykle udana ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Przygody Stasia i Nel w pięknej i niebezpiecznej Afryce będą przykładem niezwykłej siły i odwagi, która drzemie w młodych ludziach.

„Mary Poppins”

Niesamowita historia opiekunki, która lata za pomocą parasola i wciąga podopiecznych w mnóstwo magicznych przygód. Niedawno pojawiła się odświeżona wersja przygód pani Poppins, więc przed Wami sporo do obejrzenia.

„Babe – świnka z klasą”

Wzruszająca historia małej świnki podróżniczki, która za wszelką cenę spełniała swoje marzenia. Choć film ma już swoje lata, to wciąż bawi i uczy o ponadczasowych wartościach.

„101 Dalmatyńczyków”

Po Disney’owskiej animacji przyszła pora na aktorską wersję przygód uroczych piesków w kropki, które są idealnym materiałem na futra dla pewnej nieprzyjemnej pani. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy uwielbiają czworonogi oraz lubią trochę się pośmiać i trochę się bać.

5. Śpiewajcie piosenki

Nie czekajcie na idealny moment. Jeśli lubicie, to śpiewajcie kiedy macie ochotę! W końcu „Śpiewać każdy może…”.

6. Zadzwońcie bliskich

Święta to taki magiczny czas, kiedy można się komuś po prostu sympatycznie przypomnieć i dobrze życzyć. Jeśli nie można spotkać się osobiście, to pozostaje rozmowa telefoniczna.

7. Pooglądajcie stare zdjęcia

Macie albumy ze zdjęciami ze swojego dzieciństwa? A może rzadko oglądacie te miliony zdjęć robionych przy każdej okazji? Świąteczny czas może od teraz kojarzyć się z ich przeglądem i przypomnieniem cudownych chwil z poprzednich lat.

8. Obejrzyjcie filmiki z Waszymi pociechami

Dawno tego nie robiliście? Może warto odszukać stare filmy kręcone komórką, kiedy kolejne dzieci stawiały pierwsze kroki, paćkały się zupą czy uczyły jeździć na rowerze… A miny dzieci patrzących na samych siebie, bezcenne!

9. Zróbcie wielki dom… pod stołem

Zabawa w dom, czy klasyczną bazę to ulubiona zabawa dzieci; domy, namioty i inne konstrukcje.

10. Zróbcie mapę marzeń

To działa! Mówienie o marzeniach przybliża nas do ich realizacji, dlatego możecie stworzyć listę swoich marzeń – wspólną, albo każdy z osobna.

11. Poszukajcie „czegoś” w sieci

Czego? A to pokazów baletowych dzieci, czy gimnastycznych, albo wyścigi samochodów, zdjęć czy filmów przyrodniczych, albo „znośnych” teledysków, które od razu zachęcają do tańca. Na pintereście szukamy inspiracji do działań kreatywnych. A Ty co dodałabyś do tej listy?

Jak widzicie święta w domu wcale nie muszą być nudne. Wystarczy wyobraźnia, a przede wszystkich chęć, aby oderwać się trochę od przygnębiającej rzeczywistości, która towarzyszy nam w ostatnim czasie.

Zachęcam - wykorzystajmy Święta, niech ten czas nam nie ucieknie, nie zmarnujmy go, sami bądźmy motorem zmian.

Życzę Rodzicom i Dzieciom, aby ten czas wspólnie spędzony był okazją do pogłębienia więzi rodzinnej, do wyciszenia emocji i radosnego, mimo wszystko przeżywania świątecznych dni

Pozdrawiam serdecznie – Krystyna Dura

 

 

 

 

 

 

You are here