e-LOGOPEDA
 

Witryna Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

e-LOGOPEDA

Masaż logopedyczny według dr Elżbiety Stecko

Email Drukuj PDF

Masaż wnętrza jamy ustnej (trwa od 3 do 5 minut) wykonujemy przed każdym posiłkiem.Na początek proponuję zrobić raz masaż wewnętrzny (w najlepszym momencie dnia - ale przed jedzeniem), a następnie zewnętrzny.

Masaż to bardzo ważny element stymulacji naszych pociech, więc proszę się nie bać i zachęcam do działania😊!

Etapy:

1.  Masaż języka zaczynamy od czubka posuwając się w kierunku gardła. Wykonujemy malutkie kółeczka. Według autorki masujemy do 3 krotnego wystąpienia odruchu zwracania. Ja NIGDY nie robię tego do uzyskania odruchu zwracania.

  • Masujemy boki policzków oraz przestrzeń podjęzykową powodując unoszenie się języka ku górze

2.   Masaż podniebienia małymi kółeczkami. Tu również autorka wskazuje masowanie do 3 krotnego odruchu zwracania, czego ja nie preferuję.

3.   Dziąsła masujemy w przeciwnym kierunku do wyrastania zębów

4.  Na koniec masujemy wargi podpierając brodę kciukami.

  • Palce wskazujące rozciągają i ściągają wargi, następnie je obszczypujemy i układamy jak do cmokania.

 

Dla ułatwienia i poznania poszczególnych etapów masażu, nagrałam dla Państwa film instruktażowy do którego obejrzenia zachęcam na stronie Ośrodka w zakładce e-nauczanie, e-logopeda.

 

Jeśli macie Państwo jakieś wątpliwości i pytania to jestem do Waszej dyspozycji: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pozdrawiam.

 

 

 

Ćwiczenia logopedyczne

Email Drukuj PDF

1.    Ćwiczenia logopedyczne z dzieckiem, kolejne propozycje do wykorzystania podczas zabaw w domu.2.    Zabawy gestem i dźwiękiem, z wykorzystaniem książeczki pt.:” Pucio”.3.    Terapia ręki- wzmacnianie mięśni.
Stymulowanie dłoni silnie wpływa na rozwój mowy dzieci ze względu na sąsiadowanie odpowiedzialnych za te funkcje obszarów w mózgu dziecka. Im więcej doznań będzie płynęło z różnych zmysłów, tym więcej połączeń między komórkami nerwowymi powstanie.4.    Alfabet- utrwalamy i śpiewamy😊

5.    Woreczki sensoryczne, bardzo łatwo je wykonać, a zapewniają super zabawę. Aby zachować równowagę w rozwoju możemy proponować dziecku takie aktywności, które pobudzą inne zmysły, nie tylko wzrok i słuch na przykład bardzo ważny dotyk.6.    Piankolina-  super zabawa!Życzę miłej zabawy😊


You are here